100 a. mototsiklettide võidusõidust

100 aasta eest toimunud mototsiklettide võidusõidu tähistamine.

100 aastat hiljem Klubikaaslased arvasid, et seda sündmust on vaja tähistada, et korraldame mototsiklettide võidusõidu. Nii ka tegime. Start oli 1. juunil 2013 kell 14 Tallinnast Oru tänavalt, sest Russalka juurest polnud see sada aastat hiljem liiklustiheduse pärast võimalik.
Sõit läks mööda Vana-Narva maanteed ning mõned korrad tuli Maardus tänapäevasest Tallinna–Narva maanteest üle ja alt läbi sõita. 50 versta tuli soovituslikult läbida täpselt 1 tunni, 12
minuti ja 30 sekundiga ehk kogu teekonna vältel pidi püüdma hoida sada aastat tagasi toimunud võidusõidu võitja saavutatud keskmist kiirust – 44 kilomeetrit tunnis. Pärast sõitu toimus võistluse
lõpetamine, parimate autasustamine ning mõnusa õhtu veetmine Peeter Kivimäe lahkel loal ja ladusal korraldusel Näkissepa talu
tööriistamuuseumi territooriumil. Kõige täpsemalt suutis raja läbida mootorrattaga M-72 sõitnud Ivo Uukivi, kes sai 28 karistuspunkti.
Vaid ühe punktiga jäi temast maha Marko Rüütel, 33 karistuspunkti sai aga kolmanda koha pälvinud Lembit Arunurm. AWO 425 roolis olnud piloot oli ka ühtlasi oma 82 eluaastaga võidusõidu vanim osaleja. Vanimaks mootorrattaks oli aga eelmise sajandi teises kümnendis sünnihetke omav Royal Enfiel, mille omanikuks on endine võidusõitja Paul Kukk. Rariteet läbis kogu võistlusraja omal jõul. Kokku osales võistlusel 32 vanamootorratturit. Ühiselt otsustati võistlus muuta traditsiooniliseks ja saja aasta pärast tähistada uuesti 200 aasta möödumist esimesest mototsiklettide
võidusõidust Tallinnas. Samas on ka 101 päris kena number?

Tekst: Märt Karu
Fotod: Märt Aarne Vanatehnika.ee

Artikkel: Tempo Nr. 20, 2013